Marketing

Roboty Przychodzą Na Białe Miejsca Pracy?

4 Mins read

Od dłuższego czasu automatyzacja jest postrzegana jako zagrożenie dla miejsc pracy w kolorze niebieskim. Jednakże, jak technologia staje się coraz bardziej wyrafinowana, kariery białych kolarzy mogą również odczuwać wpływ, wpływając na każdego od prawnika do dyrektora generalnego sprzedaż.

Jedną z najczęstszych obaw dotyczących transformacji cyfrowej jest to, że prace wielu ludzi będą automatyzowane lub zastąpione technologią w poszukiwaniu większej efektywności. Według ankiety PwC Upskilling Hope and Fears 2021, 60% respondentów obawia się, że automatyzacja ryzykuje wiele miejsc pracy, a 39% uważa, że prawdopodobnie ich praca zostanie przestarzała w ciągu pięciu lat. W październiku raport Światowego Forum Gospodarczego stwierdził, że 85 milionów miejsc pracy może zostać zastąpionych AI do 2025 roku.

W przeszłości prace postrzegane jako zagrożone były tymi, które wiążą się z dużą liczbą rutynowych lub powtarzających się zadań, często w obszarach o nazwie „niżej wykwalifikowanych”. Według PwC, większość miejsc pracy, które zostaną utracone do automatyzacji są rutynowe (takie jak podpisanie), powtarzające (takie jak wejście danych) lub niebezpieczne (takie jak produkcja linii fabrycznej).

Jednak teraz rzeczywistość polega na tym, że wiele „wysoko wykwalifikowanych” miejsc pracy będzie dotkniętych różnymi stopniami, jeśli technologia będzie kontynuować bieżącą ścieżkę, mówi Alexa Greaves, dyrektor generalny AAG IT Services. Obejmuje to pielęgniarki, prawników, sekretarzy prawniczych, księgowych, tłumaczy, menedżerów marketingowych i agentów nieruchomości, mówi.

“Profesje i umiejętności, które opierają się na zwiększonej wiedzy i podejmowaniu decyzji prowadzonych przez dane, są narażone na ryzyko z różnych poziomów automatyki” – dodaje Greaves.

Roboty i prawo

Wraz z amerykańskimi firmami prawniczymi, które inwestują 1,5 mld dolarów w automatyzację procesów robotycznych (RPA) w biurach sektora prawniczego w okresie od 2017 do 2019 roku, zawód prawniczy wydaje się obejmować technologię – ale czy to zagraża wydatkom na życie prawników? “Robot może być w stanie wyprodukować lepsze dokumenty prawne niż człowiek może” – mówi Greaves, “ale adwokat, który ma doświadczenie w rozwiązywaniu subtelnych, społecznych elementów sprawy, jest nadal cennym atutem.”

Dzięki automatyzacji prawnicy na wszystkich etapach swojej kariery zajmą się mniej zarządzaniem projektami, pozostawiając więcej czasu wolnego na rzeczywistą pracę prawną. Matt Abbott, prezes firmy rekrutacyjnej The Sourcery, mówi, że prawnicy powinni pozostać pozytywni.

“Może nie potrzebujesz tak wielu ludzi do tych miejsc pracy, ale ktoś musi zarządzać całym procesem.” Oprogramowanie RPA nie może analizować własnych możliwych wad lub samodzielnie naprawić, więc „jeśli istnieje problem z systemem lub automatyzacją, ktoś musi go całkowicie odtworzyć”.

Automatyzacja i CEO

Nawet stanowisko dyrektora nie jest całkowicie odporne na automatyzację. Wcześniej w tym roku redaktor biznesowy New Statesman, Will Dunn, zapytał: „CEO są bardzo drogie – dlaczego nie automatyzować ich?” Jak zauważa Dunn w punkcie, najnowsze coroczne badanie High Pay Centre dotyczące pakietów płatniczych FTSE 100 wskazuje, że „istnieje w rzeczywistości dość znaczący potencjał dla firm do ochrony miejsc pracy i dochodów poprzez poproszenie pracowników o wyższe wynagrodzenie o poświęcenie”.

Profesje i umiejętności, które opierają się na zdobytej wiedzy i podejmowaniu decyzji prowadzonych przez dane, są narażone na ryzyko z różnych poziomów automatyzacji

Jaka jest przyszłość CEO? Victorian McLean, założyciel i dyrektor generalny City CV, sugeruje, że będą one nadal w popytu, ponieważ rola jest złożoną kombinacją nauczonej mądrości, intuicji i ludzkiego połączenia.

“Wysokie wykwalifikowani, wysoko płatni pracownicy są bardziej prawdopodobni do wykonywania rol, które wymagają twórczego myślenia, zdolności do opracowania złożonych strategii i podejmowania decyzji, nawet jeśli używają AI, aby pomóc im rozwiązać problemy” – mówi. „AI po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z tymi funkcjami ani odzwierciedlać funkcjonowania ludzkiego mózgu – teraz, przynajmniej”.

Innowacje w zakresie automatyzacji mogą pomóc nam ponownie wyobrazić sobie, czym jest dyrektor generalny, ale zawsze będzie potrzeba pozycji przywódczej. “Może pozbyć się tytułu dyrektora generalnego” – mówi Abbott, “ale mówiąc to, musi być ktoś, kto podejmuje decyzje. Wciąż istnieje potrzeba elementu ludzkiego, który musi wykonać wezwania. Nie widzę zbyt wielu karier na wysokim poziomie, które znikają z transformacji cyfrowych”.

Przegląd Rewolucji Cyfrowej

Tak więc, jak powinni oni przygotowywać się do automatyzowanej przyszłości, w której ich prace pozostają, ale są zmienione przez automatyzację?

Te rodzaje miejsc pracy mają tendencję do podkreślenia umiejętności, w których ludzie zawsze doskonale przewyższają technologię, którą mamy dzisiaj lub są prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości. Jak mówi Greaves, „diversifying skillsets and focusing on so-called soft skills that are harder to automaty, such as communication and teamwork, are likely to be good bets”.

“Chociaż roboty mogą być wystarczająco inteligentne, aby wykonywać rutynowe zadania, nie są one ogólnie inteligentne w sposób, w jaki są ludzie” – mówi McLean. Każda kreatywna praca – muzycy, marketerzy, wynalazcy – nie zostanie zastąpiona. Oznacza to również, że prace takie jak terapeuty, doradcy, opiekunowie – wszystko, co wymaga połączenia ludzkiego – nie zostaną zastąpione”.

Rzeczywistość polega na tym, że miejsce pracy i siła robocza nieustannie się rozwijają, aby włączyć nowe technologie i nowe sposoby myślenia. Jest to wyzwanie tak staro, jak nasze koncepcje pracy białego koloru.

“Wiedzieliśmy, że 65% dzieci w szkole podstawowej obecnie będzie pracować w miejscach, które obecnie nie istnieją” – mówi McLean. Wiemy również, że od czasów Rewolucji Przemysłowej nowe technologie zmieniły krajobraz pracy. Żyjemy przez 150 lat zmian. Czy powinniśmy patrzeć na kogoś inaczej?”

Prawdopodobnie nie. Miejsce pracy zawsze będzie czuć wpływ rozwijających się technologii, ale ludzkie istoty są nieskończono dostosowalne. Wprowadzenie automatyzacji do biura poprawi nasze życie robocze, wymyśli nowe miejsca pracy, które pasują do przyszłego miejsca pracy i zaoszczędzi nam wszystkim cenny czas.

Related posts
NewsTechnology

How Much Did Elon Musk Pay For Taxes In 2021?

Elon Musk is the person of the year of TIME, and in 2021 he became also the richest man in the world,…
NewsTechnology

Elon Musk Fears The Bankruptcy Of Spacex? Black Friday's Leak Creates Doubts

While a good number of people were looking for the best Black Friday offer, some SpaceX employees may have received some not…
NewsTechnology

Elon Musk Listens To Twitter People: $5 Billion Of Tesla Shares Sold

Apparently, Elon Musk has decided to keep his voice down and after a Twitter poll on the sale of the Tesla titles,…

Leave a Reply

Your email address will not be published.